Deník zahrady a jednoho krásného a stále vzkétajícího statku. Vlastními silami tvoříme a učíme se na velké zahradě, která nám dává hojnost úrody jedlých plodů a voňavých květin. Každá nově vysazená rostlina přináší užitek. Včelám květy, nám a ptactvu plody nebo šíří opojnou vůni. Je zde vydatný zdroj dobré vody a brzy tu bude i přírodní jezírko. Všechny stavby jsou s láskou opečovány. Je to krásné místo. Náš ráj na zemi.

Zahrada Hojnosti

Aneb pěstování zeleniny podle zásad přírody a dle principů udržitelnosti. Nejdůležitější je příprava půdy, její bezorebné zpracování a kompostování. V půdě, která je trvale zakrytá a neokopává se zpracovávají půdní organismy veškerou hmotu a přeměňují ji na úrodný humus.

Dle těchto principů může fungovat zahradní půda jako les. Půda neeroduje, ale vodu saje jako houba a neustálý život v ní přeměňuje organický materiál na humus. Stálá půdní přikrývka omezuje růst plevelů, udržuje vlhkost a chrání půdní organismy. To vše bez rytí.

Záhony bez rytí

Zoraná a obdělaná půda je na první pohled krásná a “čistá” do prvních deštů, kdy se semena plevelů zmocní záhonů rychleji než zasetá semínka zeleniny. Cílem rychle rostoucích plevelů je zakrýt holou půdu, aby nebyla vystavena vnějším vlivům… Nebo naopak pokud neprší povrch holé půdy rychle vyschne a s dalším deštěm často dochází k erozi… I v tomto případě rychleji než semínka zeleniny vzejdou semínka plevelů. To aby tu poušť co nejrychleji zakryly…

Listování deníkem

O řemeslnících

Aneb Konec řemeslníků v Čechách Šikovný řemeslník je druh ohrožený vyhynutím. Pomalu jej vytlačuje daleko…

Naše růže

Instagramový deník

Co se stalo nové

Zajímají vás ještě horké novinky z deníku?

Vyplňte váš email a budete o všem vědět jako první.