Publikováno komentářů 6

Mavuň červená, invazivní rostlina?

Mavuň červená (Centranthus ruber) se prodává jako okrasná a nenáročná trvalka ze Středomoří. Jako rostlina, která potěší nejednoho zahradníka svým vytrvalým kvetením, vábením motýlů a dlouhozobek.

I mě se líbí a pořídila jsem si jí do smíšeného trvalkového záhonu. Mavuň již první rok pěkně kvetla až do zámrazu a ještě na podzim ji obletovali motýli a dlouhozobky ji skutečně navštěvovali…

mavun-cervena
mavun2
2016
mavun1
2017

Překvapení přišlo druhý rok, kdy se v celém záhonu a v trsech ostatních rostlin objevilo nekonečné množství semenáčků a do toho se mavuň sama rozšiřuje svými výhony. Chová se jako skutečná invazivní rostlina a proto jsem ji ze záhonu odstranila, aby nevytlačila všechny ostatní rostliny. Pro svůj půvab, vůni a dlouhé kvetení si však úplné zatracení nezaslouží. Pěstuji ji proto nyní v květináči a laty ještě před vytvořením ochmýřených semínek ostříhám.

mavun3
říjen 2017
mavun4
říjen 2017

6 komentářů u „Mavuň červená, invazivní rostlina?

  1. Hezké dopoledne, co jeden vidí jako problém, jiný vidí téměř jako požehnání :-) Pokud byste měla semenáčky vyhazovat, hlásím se o ně, poštovné a případně drobnou odměnu ráda uhradím (pro případ nechávám i email) .-) Ona totiž k té své “invazivnosti” potřebuje vhodné podmínky. Naše jílovitá půda ji zrovna moc nesedí. Jsem u jedné paběrkující rostlinky už druhý rok, ale nevzdávám to. Ráda jich přivítám větší množství. Přebytky mne trápit nebudou :-)) Krásný pátek A.

  2. Dobrý den Anno, škoda, že jsem jich zrovna tolik vytahala, ale ráda se s vámi o rostlinky podělím. Ještě tam určitě něco zbylo. Chtěla byste to zkusit ještě teď na podzim nebo až na jaře?

  3. Dobrý večer, já bych to zkusila klidně ještě i teď na podzim, zkusím rostlinkám vytvořit trochu chráněnější podmínky :-)

  4. Dobře, napište mi prosím na ahoj@denikzahrady.cz adresu :-)

  5. Je to vděčná rostlinka i do kamenitých a suchých míst, kde nechce nic moc růst. To jsem pak vděčná, když se tam vysemení, lepší než holá místa :)

  6. To ano, příští rok na jaře ji přesadím někam, kde nebude hrozit, že by vytlačila to, co nemá :)

Komentáře nejsou povoleny.