Mavuň červená, Centranthus ruber, je okrasná a nenáročná trvalka ze Středomoří, která potěší svou krásou a vytrvalým kvetením nejen zahradníka ale vábí i motýly a dlouhozobky.

Na naší zahradě roste ve smíšeném trvalkovém záhonu, který byl vznikl jako experiment na místě dřívějšího “provizorního” ohniště. Záhon byl založen jednoduše dle permakulturních principů. Žádné rytí a “příprava půdy”. V místě budoucího záhonu byla zem zakrytá kartony a následně senem. Vybrané rostliny se sázely do hnízd v seně. Původní osázení se od té doby značně vyprofilovalo dle podmínek, které zde vytvořilo dřívější ohniště. Půda je zde propustná a spíše sušší. Záhon má slunce celé dopoledne a část odpoledne, večer je již ve stínu. Umístěn je na výhřevném místě v mírném dolíku zvlněného terénu, záda má “krytá”. Už po prvním roce bylo jasné, že ne všechny rostliny byly zvoleny šťastně. Například kyprej vrbice (lythrum salicaria) je vhlkomilná rostlina, která nejčastěji roste u řek a v tomto záhonu se mu opravdu nedařilo. Šuškarda klasnatá (Liatris spicata) má radši vlhčí, ale dobře odvodněná místa… Pod příkrovem sena, které udržuje vlhkost by se jí tedy mohlo dařit, ale o její hlízy se pravděpodobně postarali myši nebo hraboši…

Zákládání záhonu jaro 2016, rozvržení rostlin
Stav záhonu konec léta 2016, klasy vlevo šuškarda klasnatá, vpravo krásný kyprej vrbice

Mavuň červená

Druhý rok na jaře se v celém záhonu a v trsech ostatních rostlin objevilo nekonečné množství semenáčků mavuně a původní rostlina se sama rozšířila i svými výhony. Pravděpodobně by nad tímto záhonem převzala vládu a vytlačila by i ostatní rostliny. Má svůj půvab, hezky voní, dlouze kvete a na místě, kde má vhodné podmínky se dokáže velmi rychle šířit. Pěstuji ji proto nyní v květináči a laty ještě před vytvořením ochmýřených semínek ostříhám.

mavun3
říjen 2017
mavun-cervena
Krásná mavuň

Trvalkový záhon

Ostatní osazenstvo záhonu zůstalo až do dnešních dnů. Kromě mavuně se záhon sám o sebe “postaral”. Některé rostliny se různě přelévají dle podmínek. Vedle mavuně se hojně šíří třapatka nachová (echinacea purpurea) a přelévají se i vysoké astry (Symphyotrichum novae-angliae). , Další osazenstvo tvoří: šalvěj hajní (salvia nemorosa), nízká hvězdnice (aster), šanta (nepeta), vysoké okrasné česneky (allium giganteum), malé hvozdíky (dianthus), krásnoočko (Coreopsis grandiflora), levandule (lavandula angustifolia) a floxy (phlox). Chrpa horská (Centaurea montana) pokaždé krásně nakvete, ale s prvním deštěm chytne padlí.

Na jaře ještě před vysokými česneky kvetou tulipány a sezónně doplňuji záhon afrikány a muškáty.

Záhon podzim 2016
Záhon podzim 2016

Komentáře nejsou povoleny