Za okny teď zrovna prší a v dalších dnech čekáme mrazy, ale půda se už probouzí. Důkazem jsou očekávaní poslové jara. U nás jako první vykvetly talovíny, klubou se sněženky a ve vzduchu, přestože se ještě neukázal, voní podběl. :-)

poslove-jara-1

Co nevidět se objeví barevná paleta plicníků, petrklíčů, krokusů, ladoněk a dalších jarních květů.

poslove-jara-2

Podběl spolu s plicníkem se chystám nasušit pro čajové směsi. O účincích těchto bylin a recept na čajovou směs přidávám přepis z mé oblíbené knihy: Babiččiny bylinky, Aurélia Dugasová, Dionýz Dugas, vydanou nakladatelstvím Cesty.

Podběl lékařský

V první rostlince nové bylinkářské sezony nacházíme dobrého přítele s prvořadou léčivou silou. Po plicníku je podběl další výbornou rostlinou na všechny druhy onemocnění plic a průduškových obtíží. Léčí chronické onemocnění dýchacích cest, kašel a zahleněné plíce i průdušky.

Plicník lékařský

Čaj z květů i listů pomáhá při každém neduhu plic a dýchacích orgánů, jako jsou zápal plic a průdušek, astma, kašel … Plicník můžeme používat i samostatně, ale podle jednotlivých onemocnění jsou vhodné kombinace s jinými bylinami.

Čajová směs proti různým chorobám plic

5 dílů: květ (list) plicníku
5 dílů: list podbělu
4 díly: nať přesličky
4 díly: nať truskavce
3 díly: list jitrocele

Dvě lžíce směsi zalijeme půllitrem vroucí vody a necháme přikryté asi 15 minut vylouhovat. Pijeme 3 x denně po třetině množství.

Komentáře nejsou povoleny