ZAVŘETE OČI,  ZASNĚTE SE A …

Přijměte pozvání do ptačí společnosti

Je slunné dopoledne, na ročním období nezáleží, sluneční paprsky hřejí tak akorát. Je krásný klid a ticho. Ale ne jen tak ledajaké. Do tohoto krásného ticha se přeci jen nějaké zvuky počítají a co víc, dělají jej ještě krásnější.

Ptačí zpěv

Je to jemný šelest větru a ptačí zpěv. Melodie, která zní jako ukolébavka. Když máte uši “otevřené” zaslechnete i pohyb křídel.

Če če če, tit tit, uit, uí, terrrrrl er…

Smutná by byla zahrada, kterou by neproletěl ani jeden ptáček. Nejen kvůli nám, ale i kvůli zahradě samotné. Ptáci, kteří se živí hmyzem zahradu a stromy “čistí” od larev a brouků, kteří by v zahradě bez přirozených predátorů nadělali spoustu škody.

Samozřejmě i hmyz do zahrady patří, ale kde není přirozená regulace, nastává nezdravé prostředí… Kde chybí jeden článek řetezu, není rovnováha. Tak jako příliš mnoho tak i příliš málo škodí. 

Zahlédli jste šedavého ptáčka velikosti sýkory modřinky s černou hlavou? Pak to mohla být sýkora lužní, parus montanus.

Z ptačího atlasu

ptačí vizitka

Milovník bodláků

Stehlík obecný

Carduelis carduelis

Místa, kde hojně rostou různé druhy bodláků bývají obletována těmito pestrobarevnými ptáčky. Právě semena bodláků, která ještě zůstala v semenících jsou jejich oblíbenou potravou.

Je to krasavec mezi našimi drobnými pěvci. Špičatým a silným zobákem vyndavá semena, která ještě zůstala v semenících.

Jeho zpěv zní „štyglic“ „tyglic“ a za letu uslyšíme „cuitt-uit-uit“.

Zahrada pro ptactvo

Máme-li na zahradě stromy a keře nemusíme ptáky do zahrady zvát. Přijdou sami. U nově založených zahrad jim můžeme jít naproti. Vysadit keře, které ptactvu nabídnou podzimní a zimní jídelníček v podobě různých bobulí. Jen pro ptactvo to jsou: Ptačí zob, zimolez či brslen. A nejen ptactvu ale i nám budou chutnat: arónie, bez černý, jeřáb ptačí, dřín, trnka, dřišťál ale i hloh.

Na podzim můžeme na vhodná místa rozvěsit budky různých velikostí. Ptáci si na budku přes zimu zvyknou a na jaře, pokud je na vhodném místě – tedy ne tam, kde by se přehřívala a byla v dosahu predátorů – v ní odroste další ptačí generace.

Budka na jabloni
Jednoduché krmítko

Jako krmítko může posloužit téměř cokoliv, jen by do něj nemělo pršet a mělo by být umístěno z dosahu možných predátorů.

Krásně zbarvené peří Brkoslava severního, nevšedního zimního návštěvníka, můžete spatřit opravdu jen v zimě, i když na tahu se mihne i na podzim nebo časně zjara. Byly zimy, kdy k nám zalétla hejna stovek i tisíců brkoslavů, jindy se ani neukázali. V posledních letech je ale pravděpodobnost spatřit tohoto severského fešáka stále vyšší. Na podzim a na jaře protahují téměř pravidelně, a pokud najdou potravu, rádi se zastaví na delší dobu.
Na fotografii je brkoslav na keři ptačího zobu.

I když na zahradě budku nemáme, často se v naší zahradě vyklube několik ptačích generací. Když máme na zahradě alespoň nějaké keře, ptáci si vhodné místo najdou.

Ptačí pasti

Na zahradách jsou největšími nepřáteli ptáků naše kočky. Umístěte krmítka nebo pítka tak, aby k nim kočky nemohly a aby z nich ptáci měli dobrý rozhled.

Častou příčinou úhynu ptactva na zahradách jsou nárazy do skleněných ploch. Dříve hojně používaná černá silueta dravce není příliš učinná. Důležité je, aby nálepky byly vůči ploše kontrastní a byly rovnoměrně rozmístěny tak, aby pták celou prosklenou plochu vnímal jako překážku. To znamená umístění nálepek ve vzdálenosti přibližně 15 cm od sebe. Při větších vzdálenostech pták mezi nálepkami zkusí prostě proletět. Ptáci jsou schopni pozorovat UV světlo, které vnímají jako modrou barvu. Ideální je tedy polepit skleněné plochy UV samolepkami, které jsou pro nás téměř neviditelné a pro ptáka nepřehlédnutelné.

UV nálepky jsou pro naše vnímání téměř nepostřehnutelné, ale když mráz pokryje okna jinovatkou, zobrazí se v celé kráse.

Jeden den na krmítku

Okenní parapet, pár prkýnek, semena slunečnice a ptačí hostinec, který má stále otevřeno :-) 
Na krmítku je sýkora modřinka, sýkora uhelníček, sýkora koňadra a brhlík.